A létesítmények legalizálásáról szóló törvény

(Az SZK Hivatalos Közlönye, 95/2013-as szám, kelt 2013. október 31-én)

2013. november 1-én hatályba lépett a létesítmények legalizálásáról szóló törvény. E törvény értelmében engedélyezik a legalizálási kérelem benyújtását, mégpedig a törvény hatályba lépését követő 90 napon belül, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a legalizálással kapcsolatos új igényeket 2014. január 30-ig lehet benyújtani (a törvény 40-ik szakasza).

A törvény hatályba lépésének napjáig benyújtott legalizálási kérelmek alapján folyó, még befejezetlen eljárások a legalizációról szóló jelen törvény rendelkezései értelmében folytatódnak (39-ik szakasz). Abban az esetben, ha 2010. március 11-ig benyújtott legalizálási igényről vagy bejelentésről van szó, azt a jelen törvény értelmében igénynek tekintik, így nem kell újabb igényt benyújtani, illetve megújítani a régit (40-ik szakasz).

A legalizálási igényt/kérelmet azokra a létesítményekre, illetve létesítményrészekre (szerbül: objekat) kell benyújtani, amelyek nem rendelkeznek építési engedéllyel, nincs használatba vételi engedélyük, illetve azokra a létesítményekre, amelyeknél az építés folyamán eltértek az építési engedélytől, illetve a visszaigazolt, (megerősített, helybenhagyott) főtervtől. A törvény 7-ik szakasza szabályozza, hogy az építési és használatba vételi engedélynek olyan lakóépületek, lakó- és üzlethelyiségek, illetve üzlethelyiségek esetében, amelyek felülete meghaladja a 300 m2, és amelyek több különálló részből állnak, tartalmaznia kell a létesítmény külön részeinek specifikációját (részletezését), továbbá a különálló részek tulajdonosainak fizetniük kell a létesítmény után a telekrendezési illetéket (a külön részek utáni illetéken keresztül).

A legalizálási igény benyújtásakor mellékelni kell: 1) A földméréstani/geodéziai felvételt (szerbül: geodetski snimak), 2) a felépített létesítmény tervrajzát három példányban, 3) az építési telek tulajdonlásáról, használati jogáról, vagy bérléséről szóló bizonylatot, illetve a létesítmény tulajdonlásáról szóló bizonylatot, 4) bizonylatot a viszonyok rendezéséről az építési telek rendezéséért járó illeték befizetése tekintetében, 5) bizonylatot a közigazgatási illeték befizetéséről (12-ik szakasz). A törvény 22-ik szakaszának 2-ik bekezdése úgy rendelkezik, hogy a bizonylatot a viszonyok rendezéséről az építési telek rendezéséért járó illeték vonatkozásában akkor kell benyújtani, amikor az engedély nélkül, azaz jogtalanul felépített létesítmény tulajdonosa tájékoztatást kap a legalizálás lehetőségéről. A törvény 25-ik szakasza előírja, hogy a jogtalanul épített létesítmény tulajdonosa köteles a legalizáció lehetőségéről szóló értesítés átvételétől számított 30 napon belül benyújtani az eljárást vezető szervnek a bizonylatot arról, hogy benyújtotta igényét/keresetét az egymás közötti viszonyok rendezésével kapcsolatban az építési telek rendezéséért járó illeték tekintetében.

A törvény 3-ik szakasza rendelkezik arról, hogy mely létesítmények esetében nem adható ki az építési engedély, ezek pedig a földcsuszamlással fenyegetett, vagy mocsaras felületek, a felhasznált nem megfelelő építőanyag, a közcélokra fenntartott területek, a természeti javak első fokú védelme alatt álló területek, a rendkívüli módon védett javak övezete...

Olvasói hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!

Új hozzászólás

Biztonsági kód<span></span>