Az elektronikus aláírás
Az elektronikus aláírást az elektronikus aláírásról szóló törvény szabályozza (az SZK Hivatalos Közlönye 135/04), az adóügyi eljárásról és az adónyilvántartásról szóló törvény pedig elrendeli, hogy 2014. január 1-től kezdve minden adókötelezett kizárólag elektronikus úton nyújthatja be (adhatja át) egyéni adóbevallását, illetve az adóbevallásokat kötelezően minősített elektronikus aláírással kell ellátni/aláírni.
Az elektronikus aláírás és a minősített elektronikus aláírás
Az elektronikus aláírás elektronikus formába gyűjtött (sűrített) adatok halmaza, amelyet hozzákapcsoltak, vagy logikai rendben elektronikus dokumentummal kötöttek össze, amelyek azután az aláíró (be)azonosítására szolgálnak. (Az elektronikus aláírásról szóló törvény 2-ik szakasza). A cél az, hogy az elektronikus aláírás tulajdonosai aláírhassák a dokumentumokat, a felhasználók abban a tudatban tehessék ezt, hogy biztonságos a módszer, hogy az adott dokumentum változatlan és hogy valóban az aláíró látta el (elektronikus) kézjegyével, azaz írta alá.
A minősített elektronikus aláírás a törvény értelmében az az elektronikus aláírás, amely megbízhatóan garantálja az aláíró identitását, az elektronikus dokumentumok integritását, és lehetetlenné teszi a tartalmukért vállalt felelősség utólagos tagadását, miközben eleget tesz az alábbi feltételeknek:
- kizárólag az aláíróhoz van kapcsolata,
- egyértelműen és félreérthetetlenül azonosítja az aláírót,
- azon eszközök felhasználásával keletkezik (jön létre), amelyeket az aláíró önállóan irányíthat (amelyekkel önállóan rendelkezhet), és amelyek kizárólag az aláíró felügyelete alatt állnak,
- közvetlen kapcsolatban van (áll) az adatokkal, amelyekre vonatkozik, mégpedig oly módon, hogy egyértelmű betekintést tesz lehetővé az eredeti (forrás) adatok bármilyen változ(tat)ásába,
- a minősített elektronikus aláírás létrehozására szolgáló eszközök alakításával (felhasználásával) jött létre,
- az aláíró minősített elektronikus tanúsítványának (szerbül: sertifikat) alapján ellenőrizhető.
A minősített elektronikus aláírásnak az elektronikus formában tárolt adatokhoz képest ugyanolyan joghatása és bizonyító ereje van, mint a saját kezű aláírásnak, illetve a saját kezű aláírásnak és pecsétnek a papíralapú adatok viszonylatában.
Az elektronikus aláírás és a minősített elektronikus aláírás közötti különbség abban található, hogy a minősített elektronikus aláírásnak eleget kell tennie a törvényben előírt feltételeknek és egyértelműen azonosítania kell az aláírás tulajdonosát, jogereje van, míg az elektronikus aláírás az aláíró (be)azonosítására szolgál.
Az elektronikus tanúsítvány és a minősített elektronikus tanúsítvány
Az elektronikus tanúsítvány (szerbül: certifikat = bizonylat, bizonyítvány, minőségi tanúsítvány, igazolás) olyan elektronikus dokumentum, amely igazolja a kapcsolatot az elektronikus aláírás ellenőrzésére szolgáló adatok és az aláíró kiléte (azonossága) között. Az elektronikus tanúsítvány tehát az elektronikus aláírás kialakítására és hitelesítésére szolgál.
A minősített elektronikus tanúsítvány a törvény értelmében az az elektronikus tanúsítvány, amelyet a tanúsítványt kiadó testület (szerbül: sertifikaciono telo za izdavanje kvlaifikovanih elektronskih sertifikata) ad ki, és amelynek tartalmaznia kell:
- a jelet (ismertetőjelet, megjelölést, jelölést, jegyet) arról, hogy minősített elektronikus tanúsítványról van szó,
- adatok összességét, amely egységesen (egyöntetűen, egyedüli, egyedülálló módon) azonosítja a tanúsítványt kiadó jogi személyt,
- adatok összességét, amely egységesen azonosítja az aláírót,
- az elektronikus aláírás ellenőrzésére szolgáló adatokat, amelyek megfelelnek a minősített elektronikus aláírás kidolgozására szolgáló adatoknak és amelyek az aláíró ellenőrzése alatt állnak,
- adatokat az elektronikus tanúsítvány érvényességének kezdetéről és lejártáról,
- a kiadott elektronikus tanúsítvány azonosító jelét (jegyét),
- annak a tanúsítványt kiadó testületnek s minősített elektronikus aláírását, amely kiadta (kiállította, elkészítette) a minősített elektronikus tanúsítványt,
- a tanúsítvány felhasználásával kapcsolatos korlátozásokat, amennyiben vannak ilyenek. A minősített elektronikus tanúsítvány tehát azt a természetes személyt képviseli, akihez ez a tanúsítvány tartozik, míg az elektronikus tanúsítvány nem rendelkezik kötelezően részletezéssel tulajdonosával kapcsolatosan, lehetnek azok például jogi személyek vagy vállalkozók is.
A gyakorlatban ez majd úgy működik, hogy az aláíró (az elektronikus dokumentumot elektronikus aláírásával ellátó, aláíró személy) saját elektronikus tanúsítványával elvégzi a programok valamelyikében az aláírásokat. Az így aláírt dokumentum elektronikus kommunikáció révén küldhető, továbbítható. Ez után következik a hitelesítése, autentikusságának ellenőrzése a kulcs segítségével, amely szerves része (alkotó eleme, összetevője) az elektronikus tanúsítványnak, majd pedig visszaáll eredeti formájába. Amennyiben a dokumentumot minősített elektronikus aláírással látták el (írták alá), azonosítottá válik az aláíró, amint az elektronikus dokumentum integritása is, és lehetetlenné válik a dokumentum tartalmával kapcsolatos felelősség utólagos tagadása. Ily módon kapjuk meg a dokumentum autentikusságát (hitelességét).
A tanúsítványt kiállító testületek (Sertifikaciona tela)
Az elektronikus tanúsítványokat a tanúsítványt kiadó testület állítja (adja) ki. A törvény értelmében a tanúsítványokat kiadó testület az a jogi személy, amely más jogi és természetes személyek számára nyújtja az elektronikus tanúsítványok kiadásának (kiállításának) szolgáltatását, valamint ezzel a tevékenységgel kapcsolatos egyéb szolgáltatásokat is. A minősített elektronikis aláírásokat kiadó (kiállító) tanúsítványokat kiadó testületek a következők:
- A „Srbija” Postaforgalmi Közvállalat postai elektronikus ügyviteli központjának postai taúsítványkiállító testülete, Belgrád, Katićeva 14-18 – természetes személyek és jogi személyekhez tartozó felhasználók számára,
- Szerbia Köztársaság Belügyminisztériuma – felhasználó természetes személyek részére,
- A Szerbiai Gazdasági Kamara tanúsítványkiállító testülete, Belgrád, Resavska 13-15, jogi személyekhez tartozó felhasználók számára, és
- Halcom ad Beograd, Belgrád, Belgrád utca (Beogradska) 39, jogi személyekhez tartozó felhasználók esetében.
A tanúsítványkiállító testület megválasztása nincs hatással a minősített elektronikus tanúsítvány alkalmazására. A tanúsítványkiállító testület egységes nyilvántartást vezet a kiadott elektronikus tanúsítványokról.
Olvasói hozzászólások
Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!
Új hozzászólás