A komerciális tranzakciók során keletkező pénzügyi kötelezettségek kiegyenlítési határidejéről szóló törvény alkalmazása

A Vállalkozói Tájékoztató 2013/1 (februári) számában írtunk arról, hogy meghozták a komerciális tranzakciókban keletkezett pénzügyi kötelezettségek kiegyenlítéséről szóló törvényt, amely az SZK Hivatalos Közlönyének 119/2012-es számában jelent meg, 2012. december 25-én lépett hatályba, és 2012. március 31-től kezdve alkalmazzák.

Az SZK Hivatalos Közlönyének 21/2013-as számában közzétettek két olyan szabályzatot is, amelyek alapján ezt a törvényt alkalmazzák, illetve amelyekkel rendezik a törvény alkalmazása felügyeletének eljárását és módját, ezek pedig:

  • Szabályzat a gazdasági szubjektumok közötti komerciális tranzakciók során keletkezett pénzügyi kötelezettségek kiegyenlítési határidejéről szóló törvény alkalmazása felügyeletének ellenőrzési módjáról és eljárásáról, és
  • Szabályzat a közpénzek felhasználói és a gazdasági szubjektumok között a komerciális tranzakciók során keletkezett pénzügyi kötelezettségek kiegyenlítése határidejéről szóló törvény alkalmazása feletti ellenőrzés módjáról és eljárásáról, amikor a közpénzek felhasználói tartoznak.

Ebben a szövegben a szabályzatnak azokkal a rendelkezéseivel foglalkozunk, amelyek a gazdasági szubjektumok közötti tranzakciók során keletkezett pénzügyi kötelezettségek kiegyenlítésének határidejéről szóló törvény megvalósítása feletti ellenőrzés végzésének módjáról és eljárásáról szólnak, és amelyek szabályozzák a törvény alkalmazása feletti ellenőrzés végzésének eljárását és módját, amikor a komerciális tranzakciók gazdasági szubjektumok között jönnek létre, illetve valósulnak meg.

A gazdasági szubjektumok között ennek a törvénynek az alkalmazása feletti  felügyeletet a pénzügyi és gazdasági minisztérium meghatalmazott személyek által végzi. A felügyelet végzése során a minisztérium az illetékes szabálysértési bíróságnál szabálysértési eljárás megindítását kezdeményezi a következő, a törvény 12-ik szakaszában előírt szabálysértések esetében. A törvény 12-ik szakasza a következőket tartalmazza:

"100.000 dinártól 2.000.000 dinárig terjedő pénzbüntetéssel sújtható szabálysértés esetén az a jogi személy, illetve gazdasági szubjektum, vagy a köszférához tartozó szubjektum, aki, illetve amely a törvényben előírt határidőn belül nem egyenlíti ki pénzügyi kötelezettségét, azaz tartozását (a törvény 3. és 4. szakasza).

10.000-től 500.000 dinárig terjedő pénzbüntetéssel sújtható szabálysértésért az a vállalkozó, aki a törvényben előírt határidő lejártáig nem tesz eleget pénzügyi kötelezettségeinek (a törvény 3. és 4. szakasza).

10.000-től 150.000 dinárig terjedő szabálysértési pénzbüntetéssel sújtható az a természetes személy, aki a mezőgazdaságot és a rurális fejlődést szabályozó törvény értelmében a földművelő gazdaság hordozója, és aki az ezen törvény 3-ik és 4-ik szakaszában előírt határidőkön belül nem egyelíti ki pénzügyi kötelezettségeit.

5.000-től 150.000 dinárig terjedő pénzbüntetéssel sújtható a közszférában az a felelős, szabálysértést elkövető személy, akinek a vezetése alatt álló közszférai szubjektuma a jelen törvény 4-ik szakasza értelmében előírt határidőig nem egyenlíti ki pénzügyi kötelezettségeit.

5.000-től 150.000 dinárig terjedő pénzbüntetéssel sújtható szabálysértésért annak a gazdasági társaságnak, szövetkezetnek a képviselője, illetve a külön törvény alapján létrehozott egyéb jogi személyek képviselője, amennyiben ezek a jogi személyek a jelen törvény 3-ik és 4-ik szakaszában megszabott határidőkig nem tesznek eleget pénzügyi kötelezettségeiknek.

Ennek a törvényszakasznak a 4-ik bekezdése értelmében a felelős személy a minisztérium esetében a miniszter, az illetékes tartományi titkár vagy titkárság, a város esetében a polgármester, a község vonatkozásában a községi elnök, a közvállalatnál az igazgató, illetve a közszféra egyéb szubjektumának vezetője.”

A pénzügyi keresetek hitelezőjének a komerciális tranzakcióban joga van arra, hogy a bíróságon indítványozza – a biztosításról és végrehajtásról szóló törvénnyel összhangban - a végrehajtást.

A végrehajtó hitelező a végrehajtási indítványban jogosult arra, hogy a törvény által előírt összegben, illetve 20.000 dinárban megállapított térítményt, azaz kárpótlást követeljen a pénzügyi kötelezettség teljesítésének késése miatt.

A pénzügyi keresetek hitelezője a komerciális tranzakcióban jogosult arra, hogy az illetékes minisztériumhoz írásbeli tájékoztatást juttasson el abban a formában és mellékletekkel, ahogy az a további szövegben leírásra került.

A minisztérium az illetékes szabálysértési bíróságokon szabálysértési eljárás megindítását kezdeményezi/kérelmezi a következő esetekben:

  1. amikor megkapja a JOGERŐS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATOT, amely a gazdasági szubjektumok közötti komerciális tranzakciókból eredő kötelezettségekre vonatkozik;
  2. amikor TÁJÉKOZTATÁST kap a gazdasági szubjektumok közötti komerciális tranzakciókban a pénzügyi kereseteket hitelező gazdasági szubjektumtól.

A hitelező TÁJÉKOZTATÓJA írásos formában készül, és tartalmaznia kell:

  1. a tájékoztató beterjesztőjének adatait (üzletviteli megnevezés, illetve a tájékoztatást beterjesztő gazdasági szubjektum elnevezése, székhelye, adóazonosító jele, törzsszáma, stb.)
  2. a komerciális tranzakció adatait (a szerződő felek azonosítását, a szerződés tárgyát, a szerződéses kötelezettség összegét, a szerződés számát és keltezési dátumát, a számla, vagy egyéb fizetési követelés/meghagyás számát és keltezési dátumát, stb.)
  3.  azokat az adatokat, amelyek a törvény értelmében a komerciális tranzakciók során keletkező pénzügyi kötelezettségek kiegyenlítésének határidejére vonatkoznak (a számla, illetve más fizetési meghagyás/követelés kézhezvételének dátuma, a dátum, amikor a hitelező eleget tett kötelezettségének, a kötelezettség áttekintési határideje lejártának dátuma, stb.)

A tájékoztatáson kívül a gazdasági szubjektumnak mellékelnie kell a bizonyítékokat, illetve a bizonyító erejű dokuemntációt:

  • az írásos formában megkötött szerződés hitelesített másolatát,
  • a pénzügyi kötelezettség keletkezése más alapja létezésének bizonyítékát,
  • számlákat, vagy más fizetési meghagyásokat/felszólításokat,
  • egyéb dokumentációt.

Az eljuttatott dokumentáció hitelességéért a dokumentációt eljuttató gazdasági szubjektum felel. Ez a szabályzat 2013. március 14-én lépett hatályba, és 2013. március 31-től alkalmazzák.

Olvasói hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!

Új hozzászólás

Biztonsági kód<span></span>