Az évi szabadságok meghatározásának mércéi
A Vállalkozói Tájékoztató 2012. októberi számában írtunk a foglalkoztatott jogairól és kötelezettségeiről az évi szabadság első részével kapcsolatban a 2012-es esztendőben.
Ebben a számban az évi szabadság meghatározásának kritériumairól/mércéiről tájékoztatunk, és elkészítettünk egy végzésmintát is az évi szabadság kihasználásáról.
A munkáról szóló törvény 69-ik szakaszában (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/05, 61/05 és 54/09) szabályozzák, hogy minden foglalkoztatott jogosult évi szabadságra az általános aktussal vagy a munkaszerződéssel meghatározott időtartamban, de legalább 20 munkanapra. Az évi szabadság időtartamát úgy határozzák meg, hogy a törvényes minimumot megnövelik a munkához való hozzájárulás alapján, a munkafeltételek, a munkatapasztalat, a foglalkoztatott szakmai végzettsége és más, az általános aktusban vagy a munkaszerződésben meghatározott kritériumok/mércék figyelembe vételével. A törvény 8-ik szakaszának 2-ik bekezdése előírja, hogy az általános aktusban vagy a munkaszerződésben a törvényben előírtaknál több jogot és kedvezőbb munkafeltételeket határozhatnak meg, kivéve ha a törvény nem másképp rendelkezik.
Azt jelenti ez, hogy az évi szabadság időtartama meghatározásának egyes kritériumait törvényben határozták meg, de az általános aktusban vagy a munkaszerződésben a munkaadó más mércéket is meghatároz az évi szabadság idejének meghosszabbítása érdekében. A munkavállalónak ennek alapján végzést adnak ki az évi szabadság kihasználásáról, amelyben meghatározzák az évi szabadság időtartamát/hosszát.
Javasoljuk az évi szabadságról szóló végzés szövegét:
Szám: Kelt: A munkáról szóló törvény 68-70-ik szakaszainak rendelkezése (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/05, 61/05 és 54/09) továbbá a munkáról szóló szabályzat __________ szakaszának rendelkezései alapján a társaság igazgatója __________ -án meghozza az alábbi V É G Z É S T az évi szabadság kihasználásáról. __________ munkavállalónak, aki __________ beosztásban dolgozik, jóváhagyom a 2013-as évben __________ munkanap évi szabadság kihasználását. Az évi szabadság első részének kihasználását nevezett __________ -án kezdi meg és __________ -án fejezi be, tehát __________ napot tart. A munkavállaló __________ -án köteles munkára jelentkezni. Évi szabadsága második részének kihasználását __________ -án kezdi meg és __________ -án fejezi be, tehát __________ napot tart. A munkavállaló __________ -án köteles munkára jelentkezni. Az évi szabadság idejére a munkavállalónak az előző három hónapban megvalósított keresetének átlaga összegében keresettérítés jár. I n d o k l á s Az évi szabadság időtartama (hossza) a munkáról szóló szabályzat rendelkezései szerinti következő mércék és kritériumok alapján kerültek meghatározásra:
JOGORVOSLATI UTASÍTÁS: Fenti végzés ellen a munkavállaló pert indíthat az illetékes bíróságnál a végzés kézhezvételétől számított 90 napon belül.
A végzést eljuttatni: Igazgató 1. a munkavállalónak 2. az irattárnak |
Olvasói hozzászólások
Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!
Új hozzászólás