A munkáról szóló törvény módosításai és változásai

A munkáról szóló törvény változásairól és módosításairól szóló törvényt 2013. április 8-án hozták meg, az SZK Hivatalos Közlönye 32/2013-as számában tették közzé és 2013. április 16-ikától alkalmazzák.

A törvénynek ezek a változtatásai és módosításai kötelezik a munkaadót, hogy a nála foglalkoztatott asszony számára, aki gyermekének megszületését követően egy évnél korábban tér vissza a munkába, napi egy vagy több szünetet biztosítson a napi munka során összesen 90 perc terjedelemben, vagy 90 perces időtartammal csökkentse (rövidítse) a munkaidejét, lehetővé téve így számára azt, hogy gyermekét szoptassa, amennyiben a dolgozó nő napi munkaideje hat óra, vagy annál több. A munkaszünetet, vagy a rövidített munkaidőt beszámítják a munkaidőbe, a foglalkoztatott nő számára ezen az alapon járó térítményt (illetményt) pedig az alapkereset szintjén kell kifizetni, megnövelve a holt munka címén járó térítéssel.

A törvény módosításai és változtatásai előirányozzák, hogy a foglalkoztatott nő a terhesség, a szülési szabadság idejére, illetve a gyermekápolás, vagy a különleges gyermekápolás miatti távolmaradás idejére a munkaviszony meghatározott időre történő létesítéséről szóló szerződést meg kell hosszabbítani az ilyen jellegű szabadságra való jog kihasználásának lejártáig.

Semmis a munkaszerződés felmondásáról kiadott végzés, amennyiben a munkaszerződés felmondásának napján a munkaadó előtt ismeretesek voltak azok a körülmények (terhesség, szülési szabadság, a gyermek ápolása, vagy különleges ápolása miatti kimaradás (távolmaradás) a munkából), vagy ha a dolgozó a felmondási szerződés kézhezvételétől számított 30 napon belül tájékoztatja munkaadóját ezekről a körülményekről, és ezeket a meghatalmazott orvos, vagy más illetékes szerv megfelelő igazolásának benyújtásával (mellékelésével) bizonyítja.

Javasoljuk a szülési szabadság vagy gyermekápolás miatti távolmaradás esetén kiadásra kerülő végzés szövegét:

 

Szám:

Kelt:

A munkáról szóló törvény (az SZK 24/05, 54/09 és 32/13) 94-ik szakaszának 1, 2, 3, 4, és 7. bekezdése, továbbá a 192. szakasz 1. bekezdésének 1. pontja, és a munkáról szóló szabályzat _______ szakasza alapján a társaság igazgatója ___ év ___ hó ___-án meghozta a következő

 

V   É   G    Z   É   S    T.

 

Jóváhagyom ______________-nak, aki ______________ utcai lakos, a _______ társaságban _______ munkahelyen dolgozik a szülési szabadság kihasználását, illetve gyermekápolás miatt a munkából való távolmaradást.

A szülési szabadság megkezdésének időpontja ___ év ___ hónap ___ napja.

A szülési szabadság időtartamát a szülés napjától számított három hónapban határozom meg.

A gyermekápolás miatti munkából való távolmaradás a szülési szabadság leteltét követő első napon veszi kezdetét.

A gyermekápolás miatti szabadság (távolmaradás) időtartama a szülési szabadság megkezdésétől számított 365 napban kerül meghatározásra.

A szülési szabadság és a gyermekápolás miatti távolmaradás idejére a foglalkoztatottnak a munkáról szóló törvény és szabályzat értelmében keresettérítés jár.

 

I  n  d  o  k  l  á  s :

A foglalkoztatott az illetékes egészségügyi szerv által ___ év ___ hó ___ napján megállapított tényállás alapján jogosult a szülési szabadságra.

A szülés napjától számított három havi időtartamú szülési szabadságra való jogosultságát is megvalósította. A szülési szabadság lejártát követően a foglalkoztatottnak joga van a gyermek ápolása miatt a szülési szabadság kezdetétől számított 365 napon át távolmaradni a munkából.

Mivel teljesültek a törvényben meghatározott feltételek, a végzés meghozatala azonos a rendelkező résszel.

 

JOGORVOSLATI  UTASÍTÁS: A foglalkoztatott jelen végzés ellen, annak kézhezvételét követő 90 napon belül jogosult per indítására az illetékes bíróságon.

Igazgató

A végzést továbbítani:                                                              

  1. A foglalkoztatottnak,                                                                          
  2. A bérelszámolási osztálynak
  3. Az irattárnak.

Megjegyzés: A harmadik, és minden következő újszülött esetében gyermekápolás miatt a munkából való távolmaradás két évig tart. A munkából gyermekápolás miatti távolmaradásra jogosult összesen két évig az a foglalkoztatott is, aki az első szülésnél három vagy több gyermeket hoz a világra, ahogyan az a foglalkoztatott nő is, aki egy, kettő, vagy három gyereket szült, a következő szülés során pedig kettő vagy több gyermeknek ad életet.

Olvasói hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!

Új hozzászólás

Biztonsági kód<span></span>