Régi foglalkozások és kézművesség - Az átalányadózás

Az a vállalkozó, aki régi, vagy kézműves szakmával, illetve háziiparral szeretne foglalkozni, amennyiben eleget tesz az átalányban fizetett adózás feltételeinek, ilyen irányú kérelmet nyújthat be a Köztársasági Adóhivatal közjövedelmeket megállapító és megfizettető osztályához abban a községben, amelyben bejegyezték, illetve amelynek területén tevékenységét végzi. Az adók átalányban történő megfizettetéséről a polgárok jövedelmének megadóztatásáról szóló törvénynek az a része rendelkezik, amely az önálló tevékenységből származó jövedelem adóztatását szabályozza.   

Az átalányban való adófizetésre vonatkozó kérelmet az illetékes adóhatósághoz a gazdasági cégbejegyzési ügynökségnél történt nyilvántartásba vételt (regisztrálást) követő 15 napon belül kell benyújtani.

Az átalányban való adófizetés jogát nem ismerhetik el annak a vállalkozónak, aki:

  1. közkereseti társaság, illetve válllalkozás/üzlet alapítója,
  2. aki a következő területeken dolgozik: nagy- és kiskereskedelemmel, kivéve a gépjárművek karbantartását és javítását, szállodákat és éttermeket üzemeltet, pénzügyi közvetítéssel és ingatlannal kapcsolatos tevékenységgel foglalkozik,
  3. akinek tevékenységébe más személyek is befektetnek,
  4. akinek tervezett forgalma a tevékenység megkezdésekor 3.000.000,00 dinárnál nagyobb,
  5. aki úgy dönt, hogy vállalja a hozzáadott értékadó fizetését.

A kérvényhez mellékelni kell:

  • adóbevallási ívet az önálló tevékenységből származó jövedelmek előlegezett – végleges megállapításáról (PPDG-1 űrlap) a tevékenység megkezdésének napjától a folyó év december 31-ig terjedő időszakra,
  • a körülmények leírását, amelyek nem teszik lehetővé az üzleti könyv vezetését (kivéve az átalányadózásban megvalósított forgalmat rögzítő üzleti könyv – KPO), például az üzleti könyvek vezetése megnehezíti a tevékenység végzését,
  • az adatokat és körülményeket, amelyek hatással vannak a nyereség megvalósítására, mivel jelentőségük van az átalányadó összegének megállapításánál (például a hely, ahol az üzlet található – város vagy falu, az üzlet felszereltsége – magas technológia, vagy pedig használt, elavult felszerelés, az üzlethelyiség hasznos felülete, az alapító életkora és munkaképessége, az alkalmazott munkások és angazsált családtagok száma, stb.).

Amennyiben adottak az átalányadózás feltételei, az illetékes adóhatóság megállapítja az átalányjövedelem magasságát, ami az önálló tevékenységből származó jövedelmi adó alapját képezi, és erről végzést ad ki.

Az átalányjövedelem összegének meghatározásakor a kiindulópontnak, illetve alapnak a köztársaság területén az előző év folyamán egy főre eső megvalósított havi átlagkereset számít, amire az adót kivetik. Amikor az átlagkereset a városban, illetve községben, amelynek területén az üzlet székhelye van, 10 százalékkal kisebb, avagy nagyobb a köztársasági átlagnál, kiinduló alapként a városban, illetve községben megvalósított  havi átlagkereset szolgál. A kiinduló alapot az átlagos havi kereset viszonylatában a fent leírt módon, tevékenységi csoportok szerint határozzák meg.

A vállalkozókat a jövedelmezőségi mércék és a forgalom nagysága szerint hét csoportra osztják, amelyek különböző mértékben, illetve százalékarányban adóznak: 25 %-tól 165 %-ig. A régi szakmák és a háziipari foglalkozásoki az első, tehát 25 százalékos csoportba kerülnek. Javasoljuk, hogy a tevékenység megkezdése előtt érdeklődjenek az adóhivatalban, hogy az önök konkrét esetében – a fentebb felsorolt mércék szerint - mekkora lenne az átalányban megadóztatott jövedelem.

 

Felmentés a forgalom pénztárgép által rögzített nyilvántartása alól

Ama rendelet szerint, amely azoknak a tevékenységeknek a körét határozza meg, amelyek végzése során nem kötelező a forgalom pénztárgépen keresztüli nyilvántartása (Szerbia  Köztársaság Hivatalos Közlönye, 61/10-es szám, a továbbiakban: Rendelet):, azoknál a tevékenységeknél, amelyek a kézművességi, művészeti tevékenységek, továbbá régi és háziipari fogalkozások meghatározását szabályozzák (Szerbia Köztársaság Hivatalos Közlönye, 21/05 és 1/10, a továbbiakban: Szabályzat), a kőfaragói szakma kivételével (a szabályzat 3-ik szakaszának 2-ik bekezdése, 22-ik pontja) nem kötelező a forgalom pénztárgépen keresztüli nyilvántartása. 

Olvasói hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!

Új hozzászólás

Biztonsági kód<span></span>