Az öregségi nyugdíjra való jogosultság megvalósításának feltételei 2013-ban
Az öregségi nyugdíj megvalósításának feltételei 2013. január 1-től a következők:
- amikor a férfi betölti életének 65-ik, a nő 60-ik évét és legalább 15 év nyugdíbiztosítással rendelkezik;
- amikor a férfi 40 munkaév nyugdíjbiztosítással rendelkezik és legalább 54 éves, nők esetében 35 év és 4 hónap munkakorral rendelkeznek és 53 év és négy hónap az életkoruk;
- 45 éves munkakor betöltését követően.
VÉGKIELÉGÍTÉS NYUGDÍJBA VONULÁS ESETÉN
A munkáról szóló törvény 119. szakasza 1. pontjának 1. bekezdése értelmében (a SZK Hivatalos Közlönye, 24/2005, 61/2005 és 54/2009) a munkaadó köteles végkielégítést fizetni a nyugdíjba vonuló dolgozónak, legalább három átlagfizetés összegét. Erre az a foglalkoztatott jogosult, akinek munkaviszonya megszűnik, mert él az öregségi, rokkantsági, vagy családi nyugdíjba vonulás jogával. Ezek szerint tehát végkielégítésre csak akkor van joga a foglalkoztatottnak az idézett törvény 119-ik szakasza 1. pontjának 1. bekezdése értelmében, ha munkaviszonya azért szűnik meg, mert él az öregségi, rokkantsági vagy családi nyugdíjba vonulás jogával.
Átlagos kereseten a Szerbiai Köztársaságban megvalósult átlagos brutto keresetet kell érteni, amelyet az illetékes köztársasági statisztikai hivatal közzétett vonatkozó adatai alapján számítanak ki. A köztársaságban megvalósult átlagkeresetre vonatkozó legutóbbi ismert adat 2012 novemberére vonatkozik és 58.914,00 dinárt tesz ki (megjelent a SZK Hivatalos Közlönyének 122/2012-es számában). Nem esik adóztatás alá a Szerbiai Köztársaságban egy dolgozóra eső átlagos havi kereset összegének háromszorosa (57.733,00 x 3 = 176.742,00 dinár), az adómentes összeg felett viszont az egyéb jövedelmekre vonatkozó 20 %-os adókulcs szerint kell adót fizetni az alapösszegre, amelyet a szabályozott/előírt költségek 20 %-ával csökkentenek.
A kifizetés pillanatában adómentes összegként mindig a legutolsó ismert adatot veszik alapul.
Amennyiben a dolgozó megvalósította nyugdíjba vonulásakor a végkielégítést, nincs alapja annak, hogy ha ismét munkaviszonyt létesít ugyanilyen alapon ismételten megvalósítsa a végkielégítésre való jogot, mivel ezzel a jogával már élt.
A munkáról szóló törvény ( a SZK Hivatalos Közlönye, 24/2005, 61/2005 és 54/2009) a következő végkielégítések kifizetését szabályozza a dolgozók számára:
- végkielégítések nyugdíjba vonulás esetén,
- végkielégítések a munkáról szóló szerződés felmondása esetére, amennyiben nincs a továbbiakban igény/szükség a dolgozó munkájára (műszaki felesleg – tehnološki višak),
- egyszeri pénzügyi segély kifizetése szociális program alapján az ésszerűsítés, restrukturálás folyamatában és a privatizáció (magánosítás) előkészítése során.
Végkielégítés fizethető a dolgozónak munkaviszonya közös megegyezés alapján történő megszűnése esetén is.
A felsorolt egyéb végkielégítések kifizetésének feltételeiről következő számainkban írunk.
Az öregségi nyugdíjba vonulás vonulás jogának megszerzése következtében megszűnő munkaviszony kapcsán kiadandó végzés szövegének javaslata:
Iktatószám: Kelt: A munkáról szóló törvény 176-ik szakasza 1. pontja és 1. bekezdése alapján, összhangban a 119-ik szakasz 1. pontjának 1. bekezdésével (a SZK Hivatalos Közlönye, 24/2005, 61/2005 és 54/2009) a ____________ társaság igazgatója meghozza a következő
V É G Z É S T.
____________ dolgozó ____________ beosztásban a____________ társaságban munkaviszonya ____________ év____________ hó____________ napján megszűnik, mivel jogot szerzett az öregségi nyugdíjra. A dolgozó____________ számú____________ án/én kelt munkáról szóló szerződése____________ tól kezdve megszűnik. A dolgozónak meghatározzák a végkielégítésre való jogát munkaviszonyának megszűntét követően, mivel öregségi nyugdíjra jogosult, és ezzel a jogával élve a Szerbiai Köztársaságban kifizetett egy főre eső háromhavi keresetre jogosult, amely összeg a statisztika adatok feldolgozásában illetékes köztársasági szerv utolsó közzétett kimutatása alapján ____________ dinárt tesz ki. A dolgozónak joga van a ki nem fizetett keresetekre, térítésekre és egyéb járandóságokra, amelyeket munkaviszonya megszűnésének napjáig megvalósított, és amelyeket munkaviszonya megszűnésétől számítva legkésőbb 30 napon belül kifizetnek neki.
I n d o k l á s A dolgozó munkaviszonya ____________ én megszűnik, ____________ kelt írásos kérelme alapján, amelyet a társaságban ____________ számon iktattak, mivel a dolgozó eleget tesz az öregségi nyugdíjjogosultság megvalósítása törvényes feltételeinek. A munkáról szóló törvény 119-ik szakasza 1. pontjának 1. bekezdése alapján megállapítást nyert, hogy a dolgozónak nyugdíjba vonulásakor legalább három havi átlagkeresetnek megfelelő, illetve az általános aktusokban meghatározott összegű végkielégítést fizetnek ki. A leírtakkal összhangban meghozott végzés megfelel a rendelkező rész tartalmának. Jogorvoslati utasítás: Ezen végzés ellen a dolgozónak jogában áll kereseti kérelmet benyújtani az illetékes bíróságon a végzés kézbesítésétől számított 90 napon belül. Igazgató A végzést továbbítani: 1. A dolgozónak, 2. Az elszámolási szolgálatnak, 3. A dolgozó irattárába (dosszié) |
Olvasói hozzászólások
Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!
Új hozzászólás