A foglalkoztatott jogai és kötelezettségei a 2013-as évi szabadsák második részének kapcsán
A munkáról szóló törvény (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/05, 61/05, 54/09 és 32/13) 73-ik szakasza úgy rendelkezik, hogy a munkáltató (munkaadó) a naptári évben köteles a foglalkoztatott számára biztosítani évi szabadsága első részének kihasználását, mégpedig folyamatosan legalább három munkahetes időtartamban, a második részt pedig legkésőbb a következő esztendő június 30-ig. Az évi szabadság kihasználásának idejéről a munkáltató dönt, miután előzetesen konzultálta a munkavállalót (foglalkoztatottat) (a törvény 75-ik szakaszának 1. bekezdése).
A munkáról szóló törvény 73-ik szakaszának 3-ik bekezdése alapján az a foglalkoztatott, aki a naptári évben egészében, vagy részben nem használta ki évi szabadságát, mert szülési szabadság, gyermekápolás, vagy különleges gyermekápolás (szerbül: posebna nega deteta) miatt hiányzott a munkából, jogosult arra, hogy ezt a szabadságát a következő év június 30-ig kihasználja.
Amennyiben tehát a foglalkoztatott nem használja ki évi szabadságának első részét a naptári év folyamán három munkahetes folyamatos időtartamban, vagy megszakításokkal, elveszíti a jogát arra, hogy évi szabadságának második részét (maradékát) a következő naptári évben használja ki.
Kivételesen, amennyiben a naptári év folyamán megkezdi évi szabadságának kihasználását a foglalkoztatott, és a három munkahét letelte előtt megszakítja azt olyan betegség miatt, amely a naptári év végéig tart, nos, ebben az esetben kihasználhatja évi szabadságának fennmaradt részét, amelyekre jogosult, a következő naptári év június 30-ig.
Az a foglalkoztatott, aki az adott évben járó évi szabadságát a naptári év végén kezdi kihasználni, elveszíti jogát az évi szabadság két részben történő kihasználására, és ekkor azt teljes időtartamában ki kell használnia.
Olvasói hozzászólások
Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!
Új hozzászólás