Szerződés az igazgató jogairól és kötelezettségeiről

Gyakran előfordul, hogy a gazdasági társaság alapítója egyúttal igazgató is a gazdasági társaságban, miközben – ugyanabban az időben – teljes munkaidővel más munkaadónál áll munkaviszonyban.

A munkáról szóló törvény 48-ik szakasza értelmében (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/2005, 61/2005, 54/2009 és 32/2013) a munkaadó és a munkaviszonyt nem létesített igazgató közötti jogokat, kötelezettségeket és felelősséget szerződésben szabályozzák.

A munkáról szóló törvény 48-ik szakasza 6-ik bekezdése alapján ezt az igazgatóval kötendő szerződést a munkaadó nevében az igazgató bizottság köti meg, annál a munkaadónál pedig, amelynél nem létesült igazgató bizottság, az a szerv amelyet a munkaadó aktusa/dokumentuma meghatároz, illetve kijelöl. Tekintettel arra, hogy az új törvény nem irányozza elő az igazgató bizottságot a gazdasági társaságok esetében, ezt a szerződést a közgyűlés, vagy az igazgatók tanácsa (szerbül: odbor direktora) köti meg.

A munkáról szóló törvény 202-ik szakasza értelmében:

„Az a foglalkoztatott, aki teljes munkaidővel dolgozik a munkaadónál, más munkaadóval is szerződést köthet munkafeladatok végzéséről (pótpunkáról, szerbül: dopunski rad), de legfeljebb a teljes munkaidő egy harmadáig.

A pótmunkáról (kiegészítő munkáról) szóló szerződésben meghatározzák a pénzügyi térítésre való jogot, továbbá a végzett munka alapján járó egyéb jogokat és kötelezettségeket.„

A kötelező társadalombiztosítási járulékokról szóló törvény 7-ik szakasza szerint (az SZK Hivatalos Közlönye 84/2004, 61/2005, 62/2006, 5/2009, 52/2011, 101/2011, 7/2012 – az összehangolt dinárösszeg, 8/2013 – az összehangolt dinárösszeg, és 47/2013), a nyugdíj- és rokkantságbiztosítási járulék fizetésének kötelezettjei a gazdasági társaság alapítói és tagjai is.

A fentebb említett rendelkezésekből következik, hogy a gazdasági társaság alapítója, aki egyúttal igazgató is saját gazdasági társaságában, ugyanakkor pedig teljes munkaidővel egy másik munkaadónál áll munkaviszonyban, az igazgatói teendőket a pótmunkáról/kiegészítő munkáról szóló szerződés alapján láthatja el, illetve végezheti, amennyiben azt a munkaadó általános aktusa (belső dokumentuma) előirányozza, de legfeljebb a teljes munkaidő egy harmadáig. Az igazgatónak joga van munkája utáni térítményre. A szerződésben rögzített munka utáni illetékre fizetni kell: a polgárok jövedelmi adóját az alap 20 %-os kulcsa szerint, amely alapot a normaköltségek ( szerbül: normirani troškovi) 20 %-val csökkentenek, továbbá ugyanerre az alapra a 24 %-os járulékot a nyugdíj- és rokkantságbiztosítási alapba. Fel kell azonban hívnunk a figyelmet arra, hogy a nyugdíj- és rokkantsági járulék fizetési alapja ezúttal nem lehet alacsonyabb a társadalombiztosítási járulék befizetésének legalacsonyabb havi alapszintjénél. Az SZK Hivatalos Közlönyének 66/2013-as számában közzétették a 2013. augusztus 1. és 2013. október 31. közötti időszakban hatályos legalacsonyabb havi járulékalapot, ami 21.416,00 dinárt tesz ki.

Elszámolási példát adunk közre az igazgató rész/pótmunkájáról szóló szerződéssel kapcsolatban, amennyiben az igazgató teljes munkaidővel egy másik munkaadónál áll alkalmazásban:

1.      A szerződésbe foglalt brutto térítés ....................................... 28.000,00 dinár

2.      A normatív költségek (az 1-es sorszám x 20 %) ..................  5.600,00 dinár

3.      Az adózott jövedelem (1-es és 2-es sorszám) ................... 22.400,00 dinár

4.      A polgárok jövedelmi adója (3-as sorszám x 20 %) ............ 4.480,00 dinár

5.      Nyugdíj- és rokkantsági járulék (3-as sorszám x 24 %)...... 5.376,00 dinár

6.      Egészségbiztosítási járulék...........................................   -  

7.      Kifizetendő összeg (1-4-5-6 sorszámok)..............................18.144,00 dinár

 

A munkaadó köteles az adóhatósághoz eljuttatni a kitöltött PP OPJ-6-os űrlapot és a részletezést (szerbül: Specifikacija), az illetékes nyugdíj- és rokkantbiztositási alaphoz pedig az M-UN űrlapot.

Lényeges hangsúlyozbi azt, hogy a pót- (vagy részmunkát) külön törvényekben szabályozzák néhány tevékenységben, mint az egészségügy, a felsőoktatás, továbbá az iskoláskor előtti, valamint az általános és középiskolai oktatás és nevelés.

Amennyiben a szerződésben előirányozták a munkába és munkából való közlekedési költségek, a hazai és külföldi szolgálati utak kiadásainak és az igazgató esetleges más költségeinek a megtérítését is, amelyek igazgatói munkájának végzése során keletkeznek, hiteles dokumentumok alapján mindezek elismerhetők. Ezek a költségek/kiadások kapcsolódnak a munkavégzési térítményhez, így adót és járulékot kell elszámolni rájuk ugyanúgy, mint a munkáért járó térítményre.

Amennyiben sor kerül ezeknek a költségeknek/kiadásoknak a megtérítésére, nem alkalmazhatók azok az adó alóli felmentések (adómentesítések), amelyeket a polgárok jövedelmi adójáról szóló törvény 18-ik szakasza előír (az SZK Hivatalos Közlönye, 24/2001, 80/2002, 80/2002 – második törvény, 135/2004, 62/2006, 65/2006 – javított változat, 31/2009, 44/2009, 18/2010, 50/2011, 91/2011 - AB döntés, 7/2012 – a dinárösszeg összehangolása, 93/2012, 114/2012 – AB döntés, 8/2013 – összehangolt dinárösszeg, 47/2013 és 48/2013 – javított változat), azaz nincs joguk ezeknek a kiadásoknak/költségeknek az adómentes megtérítésére.

Ezek a bevételek, ahogy a munkáért járó térítmény is egyéb jövedelemnek számít a polgárok jövedelmi adójáról szóló törvény 85-ik szakasza alapján.

PÉLDA A PÓT-ILLETVE RÉSZMUNKÁRÓL SZÓLÓ SZERZŐDÉSRE:

A munkaadó cégneve, üzleti megnevezése

____________________

Iktatószám: _______________

Kelt: _______________

A munkáról szóló törvény 48-ik és 202-ik szakasza (az SZK Hivatlos Közlönye, 24/2005, 61/2005, 54/2009 és 32/2013), továbbá a a társaság közgyűlése által az igazgató kinevezéséről szóló ...................-án kelt..............számú határozat határozat alapján kerül sor

 

AZ IGAZGATÓ JOGAIRÓL ÉS KÖTELEZETTSÉGEIRŐL SZÓLÓ SZERZŐDÉS

megkötésére

1.  A társaság közgyűlése, amelyet  ________________ a közgyűlés elnöke, mint munkaadó, és

2. az igazgató ________________ (az igazgató vezeték- és utóneve) ________________ (lakhely, település) ________________ (utca, házszám) ________________ (iskolai végzettség és foglalkozás) ________________ mint igazgató között.

1.      szakasz

Ennek a szerződésnek a tárgya a munkaadó és a munkaviszonyt nem létesített igazgató közötti, egymás iránti jogok és kötelezettségek meghatározása azzal a céllal, hogy rendezzék az igazgató munkajogi státusával kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket annak a megbízatási időszaknak (mandátumnak) az idejére, amelyre az igazgató kinevezéséről szóló ___ számú ________________-én kelt határozat szól.

2.      szakasz

Az igazgató ________________ , a ________________ (utca) végzi munkáját.

Ennek a szerződésnek az értelmében az igazgató ___ év ___ hónap ___ napján lép munkába.

3.      szakasz

A társaság igazgatója illetékes arra, hogy:

  • képviselje a társaságot,
  • gondoskodik a munka törvényességéről és felel a társaság munkájának törvényességéért,
  • szervezi és irányítja/vezeti a társaság ügyvitelét,
  • dönt a foglalkoztatottak munkaviszonyból következő egyéni jogaival és kötelezettségeivel kapcsolatban, dolgozókat vesz fel és szerződést köt velük a munkáról, foglalkoztatottakat helyez át más munkafeladatok végzésére és munkahelyekre, határozatokat hoz munkaszerződések felmondásáról.

4.      szakasz

Az igazgató munkáját legfeljebb a teljes munkaidő egy harmadáig végzi, azaz heti 13 órás munkaidőben.

5.      szakasz

Az igazgatónak joga van évi szabadságra olyan időtartamban, amelyet az évi szabadságokról szóló végzésben a következő mércék alapján határoznak meg: ____________

(Az évi szabadságok meghatározásának mércéiről/kritériumairól a Vállalkozói Tájékoztató 2013/februári 1. számában írtunk.)

Az igazgató a naptári évben jogosult arra, hogy fizetett távolmaradást/szabadságot használjon ki fizetésének/bérének megtérítése mellett, 7 napos időtartamban, a következő esetekben:

  • a foglalkoztatott házasságkötése esetén – 3 munkanap;
  • ha felesége gyereket szül – 5 munkanap;
  • a szűk család más tagjának szülésekor – 1 munkanap;
  • a szülő, nevelőszülő, a házastárs fiú- vagy lánytestvére halála esetén – 2 munkanap;
  • gyermek örökbefogadásakor – 4 munkanap;
  • saját háztartás költöztetésekor ugyanazon településen belül – 1 munkanap, egyik településről a másikra – 3 munkanap;
  • a szűk család tagjának súlyos betegsége esetén – 7 munkanap;
  • súlyos elemi csapás elleni védekezés a háztartásban, illetve a következmények elhárítása esetére – 3 munkanap;
  • a katonai szolgálatra vagy utólagos szolgálatra való bevonulás előkészületeire – 2 munkanap;
  • halaszthatatlan magánügyek intézésére – 2 munkanap;
  • a rokkantság megelőzése céljából szervezett rekreatív pihenési lehetőség kihasználására – 7 munkanap;
  • szak- vagy más vizsga letételekor – 2 munkanap, összesen pedig 6 munkanap egyazon naptári évben;
  • a szakszervezet által szervezett termelői- és munkaversenyeken való részvétel esetén – legalább 1 munkanap, a verseny helyszínének távolsága függvényében;
  • egyéb esetekben, összhangban a munkaadóval kötött megállapodással.

A 7 munkanapos távolmaradási jog mellett a naptári évben, az előzőekben felsorolt esetekben az igazgatónak joga van még fizetett szabadságra: 5 munkanapra szűk családi köréhez tartó hozzátartozójának halála esetén, és két munkanapra minden olyan esetben, amikor önkéntesen ad vért, beleszámítva ebbe a véradás napját is.

6.      szakasz

Az igazgató havi _________ dináros brutto összegben térítményre jogosult elvégzett munkájáért.

A munkáért járó térítményt havonta, a hónap ___ napjáig fizetik ki.

Az igazgatónak joga van kereset-jellegű költségtérítésre, mégpedig:

  • élelmezési pótlékra a munka során brutto havi _________ dináros összegben,
  • nyaralási pótlékra évi szabadsága idejére, brutto havi _________ dináros összegben, amelyet havonta fizetnek ki.

7.      szakasz

Az igazgató a külön előírások és szabályok alapján és azokkal összhangban költségtérítésre jogosult belföldi és külföldi szolgálati útjain.

8.      szakasz

Az igazgatónak joga van a munkából való távolmaradásra ideiglenes akadályoztatása esetén az egészségügyi biztosításról szóló előírásokkal összhangban, évi szabadsága idején, azokon az ünnepnapokon, amelyek a törvény értelmében munkaszüneti napoknak számítanak, és egyéb esetekben is, a munkaadóval való megállapodás alapján.

9.      szakasz

Az igazgató felelősséggel tartozik azért a kárért, amelyet munkja során, vagy munkája végzésével kapcsolatban ennek a szerződésnek az alapján szándékosan vagy súlyos gondatlanság következtében munkaadójának okoz.

Az igazgató felelősségét az ügyvezetési és a társaság képviselete tisztsége/funkciója alapján a munkaadó – közgyűlés állapítja meg az alapító okmánnyal összhangban, ami anyagi és egyéb felelősséget von maga után, beleértve a tisztségből való felmentést és a mandátum /megbízatási idő lejárás előtti megszűnését is.

10.  szakasz

Ezt a szerződést az igazgató megbizatási idejének időszakára kötik, összhangban az igazgató kinevezéséről szóló, ....... számú, _________ kelt határozattal.

A szerződés korábban/előbb is felmondható minden szerződő fél részéről, a munkaadó esetében az igazgató felmenetése esetén, az igazgató részéről pedig az igazgatói tisztségről való lemondás esetén, a megbízatási idő (mandátum) lejárta előtt.

11.  szakasz

A munkaadó köteles úgy megszervezni a munkát, hogy biztosítsa az igazgató egészségének és életének védelmét, továbbá köteles kártérítést fizetni munkabaleset, a munka során elszenvedett kártétel esetére, stb.

12.  szakasz

Az igazgató és a munkaadó egyetértenek abban, hogy minden olyan jogokkal, kötelezettségekkel és felelősséggel kapcsolatos kérdésben, amelyeket ez a szerződés nem rendez, a megfelelő törvényi rendelkezéseket, az alapító okmány és a munkaadó egyéb általános aktusainak rendelkezéseit alkalmazzák.

13.  szakasz

Ez a szerződés 2 (két) példányban készült, amelyek közül a szerződő felek mindegyike 1 (egy) példányt tart meg magának.

 

A MUNKAADÓ                                                                                                                                                                 AZ IGAZGATÓ

Olvasói hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. Legyen Ön az első aki megosztja véleményét!

Új hozzászólás

Biztonsági kód<span></span>